Energiatakarékos fecskelakások Sándorfalván – Tízezreket spórolnak havonta

Sándorfalva – Meghozta a várt eredményeket az egy éve épült sándorfalvi energiatakarékos önkormányzati bérház. A lakók havonta 22 ezer forintot spórolnak a környezettudatos építészeti megoldásoknak köszönhetően.

Sokféle albérletben laktam már, de a fűtésszámla csak itt ért kellemes meglepetésként – hallottuk Varga Katától, aki két fiával lakik az önkormányzati tulajdonú sándorfalvi energiatakarékos bérházban, amelynek különlegessége, hogy környezettudatos építészeti megoldásokkal készült. A lakások fűtési hőenergiáját egy központi levegős hőszivattyú állítja elő. A melegvíz-ellátást a tetőre szerelt napkollektorok és a hőszivattyú oldja meg. A hőszivattyús rendszer ráadásul amellett, hogy télen fűt, nyáron hűt. Az épület extra hőszigetelést kapott, és házi szennyvíztisztító berendezés is működik benne. Ennek köszönhetően nem kell szennyvizet szippantani, a megtisztított víz pedig alkalmas a kerti növények locsolására.

Az esővizet is felhasználjuk. A rendszer megszűri, és visszaforgatja, ezzel öblítjük le a vécét. Legjobban a felületfűtés tetszik: nemcsak padló-, hanem falfűtés is van nálunk, ez egyenletes meleget, kellemes hőmérsékletet biztosít – magyarázta Kata. A fiatal anyuka 28 ezer 600 forint bérleti díjat fizet havonta, a rezsi költsége általában 20 ezer forint körüli összeg. Egy hagyományos építésű bérlakással összehasonlítva a szennyvízszippantáson megspórolt 10 ezer forinton felül további 12 ezer forinttal fizetnek kevesebbet a ház lakói.

Az volt a célunk, hogy a rezsiköltség csökkentésével támogassuk a beköltöző családokat, ugyanakkor lakás-előtakarékoskodásra ösztönözzük őket. Havonta tízezer forintot kell félretenniük – tudtuk meg Kakas Béla polgármestertől, aki elmondta: a négylakásos társasházat egy éve adták át. A Holcim Hungária Otthon Alapítvány pályázatán 25 millió forintot nyertek a kivitelezésre, amelynek összköltsége 82 millió forint volt. Két nagyobb (65 és 53 négyzetméteres) és két kisebb (44 és 45 négyzetméteres) lakást alakítottak ki. A bérház építésére nagy szükség volt, hiszen például 2008-ban 40 igény érkezett a kiírt pályázatokra, azonban akkor még kevesebb, mindössze 16 lakás volt önkormányzati tulajdonban. Az állományból hiányzott az úgynevezett „fecskelakás” is, amely az energiatakarékos ház felépítésével megjelent a palettán.

Pályázni kell a beköltözéshez

Az önkormányzati energiatakarékos bérházban legfeljebb öt évig maradhatnak a lakók. A szerződést egy évvel lehet meghosszabbítani. Ha egy lakás megüresedik, az önkormányzat pályázatot ír ki. Az elbírálási szempontok között szerepel a jövedelem, a családi viszonyok és természetesen a sándorfalvi kötődés.

Tetszik? Ossza meg másokkal is:
A bejegyzés kategóriája: Megtakarítások
Kiemelt szavak: , , .
Közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.